Strona główna

Zimna stratyfikacja nasion

rosiczki, muchołówki, kapturnicyCo to jest "zimna stratyfikacja"?

Zimna stratyfikacja to proces, którego zadaniem jest odtworzenie naturalnej zimy - chłodnego i wilgotnego okresu, po którym przychodzi wiosna i odpowiednia pora na kiełkowanie nasion. W tym celu na kilka tygodni umieszczamy nasiona w wilgotnych warunkach i temperaturze 1-7°C, np. w lodówce lub innym, równie chłodnym pomieszczeniu.

Różne źródła podają różne długości okresu stratyfikacji - od 2 do 12 tygodni, ale średnio jest to 6-8 tygodni. Generalnie im nasiona są starsze, tym stratyfikacja powinna być dłuższa. Dłuższej stratyfikacji wymagają też nasiona roślin z klimatu, gdzie zima jest ostrzejsza (np. Sarracenia purpurea). Po zakończeniu stratyfikacji nasionom zapewniamy identyczne warunki jak roślinom dorosłym, czyli ciepło i dużo światła.

Nasiona jakich roślin stratyfikujemy?

Zimnej stratyfikacji poddajemy nasiona roślin, które w naturze przechodzą zimowy okres spoczynku. Są to m.in.:
 1. 1. rosiczki zimolubne, takie jak:
  • D. anglica - oprócz odmiany z Hawajów
  • D. binata - świeże nasiona nie wymagają stratyfikacji, w przypadku starszych zabieg ten zwiększa odsetek kiełkowania
  • D. filiformis - oprócz odmiany "Florida All-Red"
  • D. intermedia - oprócz odmiany z Mt. Roraima i Kuby
  • D. linearis
  • D. rotundifolia
 2. 2. muchołówki - świeże nasiona nie wymagają stratyfikacji, w przypadku starszych zabieg ten zwiększa odsetek kiełkowania. Jeśli jednak nasiona cały czas były przechowywane w chłodnych warunkach, stratyfikacja nie jest konieczna nawet w przypadku starszych nasion (źródło: venusflytrap.info).
 3. 3. kapturnice
 4. 4. darlingtonia kalifornijska
 5. 5. tłustosze zimolubne

Przykładowe metody stratyfikacji

1. Wysiew nasion bezpośrednio do doniczki z podłożem

Przygotowujemy gotowe podłoże, w którym będą rosnąć rośliny (np. mieszanka torfu i piasku 1:1 lub drobno posiekany suszony mech torfowiec). Powinno być ono wilgotne, ale nie przelane. Wysiewamy nasiona na podłoże, zamykamy doniczkę w worku strunowym i całość wstawiamy do lodówki. Wnętrze worka możemy dodatkowo lekko spryskać wodą. W worku można też (ale nie trzeba) zrobić otwory dla lepszego obiegu powietrza, jednak warto wtedy wstawić doniczkę do płytkiej podstawki z wodą lub wlać na dno worka trochę wody. W przeciwnym razie podłoże może za bardzo przeschnąć, a nasiona muszą mieć dostęp do wilgoci podczas stratyfikacji.
Bez względu na to, czy worek jest dziurkowany czy nie, należy bacznie obserwować, czy na powierzchni torfu nie rozwija się pleśń. W razie wystąpienia pleśni należy niezwłocznie spryskać powierzchnię podłoża środkiem grzybobójczym (np. Amistar Opti, Topsin, Gwarant).
Po zakończeniu stratyfikacji zapewniamy nasionom dużo światła i podlewamy tak jak dorosłe rośliny, lejąc wodę do podstawki. Zalecane jest też ciepło, dla nasion rosiczek 22-25°C, dla muchołówek i kapturnic nawet 25-30°C.

2. Umieszczenie nasion w mokrym papierowym ręczniku

Bierzemy kawałek papierowego ręcznika i zraszamy go wodą. Wysypujemy nasiona na wilgotny ręcznik i zawijamy w jedną lub dwie warstwy. Całość wkładamy do woreczka strunowego, szczelnie zamykamy i umieszczamy w lodówce. Do zroszenia możemy też użyć roztworu środka grzybobójczego. Przy tej metodzie ryzyko wystąpienia pleśni znacznie się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Jeśli pleśń się pojawi się, nasiona przepakowujemy na świeży ręcznik.
Po zakończeniu stratyfikacji przenosimy nasiona igłą lub wykałaczką do doniczki z gotowym podłożem. Zbieranie nasion z wilgotnego ręcznika może być nieco uciążliwe, zwłaszcza w przypadku nasion rosiczek.

3. Stratyfikacja naturalna

Potrzebna jest szklarnia lub dowolne inne pomieszczenie z dostępem do światła, w którym zimą panują temperatury 1-7°C, a wiosną będą one rosnąć wraz z ociepleniem. Wysiewamy nasiona do doniczek mniej więcej w grudniu lub styczniu i wstawiamy do pomieszczenia. W okolicach marca lub kwietnia, gdy temperatury zaczną rosnąć, nasiona powoli zaczną kiełkować tak, jak ma to miejsce w środowisku naturalnym. Doniczki należy wstawić do podstawki z wodą i co jakiś czas uzupełniać jej poziom. Należy jednak pamiętać, że podłoże ma być tylko wilgotne.
W moim przypadku taką funkcję spełnia nieogrzewany pokój z oknami od południa, w którym zimuję kapturnice, muchołówki i rosiczki. W ciągu zimy okno jest uchylone i w pokoju panuje temperatura około 5°C. Z początkiem marca temperatury podnoszą się stopniowo do 20-25°C.


Źródła:
 • C.C. Baskin, P. Milberg, L. Andersson, J.M. Baskin - Seed dormancy-breaking and germination requirements of Drosera anglica, an insectivorous species of the Northern Hemisphere. Acta Oecologica, 2001, Vol. 22, str. 1-8.
 • A. May - The Cold Stratification Process For Germinating Seeds of Temperate Drosera species (www.growsundews.com)
 • VenusFlytrap.info (http://venusflytrap.info)
 • B. Rice - How do I stimulate seeds to germinate? (www.sarracenia.com)
 
     MAPA STRONY      PRAWA AUTORSKIE     

Copyright © Centrum Botaniki Alternatywnej (roslinyowadozerne.eu). Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Kopiowanie, publikacja lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. Copying, publishing or distributing without permission is prohibited.
Wordpress Theme Design by Patricia MullerTheme Ported to CPG by Billy G Bullock