Strona główna

Nepenthes bellii


Charakterystyka

 • Odkryty: 1968 r. - Katsuhiko Kondo
  Opisany: 1969 r. - Katsuhiko Kondo {K.Kondo}
 • Pochodzenie nazwy: na cześć osoby - Clyde Ritchie Bell, amerykański botanik.
 • Typ: dzbanecznik nizinny
 • Występowanie: Filipiny - wyspa Dinagat i północno-wschodnia część wyspy Mindanao (LFR 104); 0-800 m n.p.m.
 • Środowisko: lasy wrzoścowe, pozostałości wyciętych lasów dipterokarpusowych, wśród zniszczonej i odradzającej się wtórnej roślinności, pobocza dróg, odsłonięte zbocza i stoki, niskie piętro karłowatych lasów górskich; rośnie w poszyciu.
 • Naturalne krzyżówki z: N. merrilliana, N. mindanaoensis; występują rzadko.
 • Pokrój rośliny: pnący lub płożący; łodyga cylindryczna lub nieznacznie kanciasta, osiąga zwykle do 2,5 m długości (sporadycznie do 10 m) i 5 mm średnicy, międzywęźla dł. do 2 cm. Blaszka liścia dł. 10-18 cm, szer. 1,3-3 cm, równowąska do nieco lancetowatej lub wąsko eliptycznej; wierzchołek ostry lub tępy; nasada bezogonkowa, zwężająca się stopniowo, obejmująca łodygę w 1/2-3/4 obwodu, czasem nieco zbiegająca; wąsy stosunkowo długie, mogą osiągać ponad 30 cm.
 • Opis dzbanków: Dzbanki dolne dł. do 9 cm, szer. do 5 cm, w całości cylindryczne lub elipsoidalne, sporadycznie dzbanowate do prawie kulistych, w dolnej połowie czasami nieco wybrzuszone tworząc bardzo lekko zarysowane "biodro"; skrzydełka szer. do 12 mm z włoskami dł. do 9 mm, biegną przez całą długość dzbanka; otwór dzbanka okrągławy do szeroko owalnego, nieznacznie ukośny; warga szer. do 1 cm, pękata, walcowata lub nieco spłaszczona, z tyłu rozszerzona, żeberka wys. do 1 mm, zęby na wewnętrznej krawędzi dł. do 3 mm; wieczko dł. do 4 cm, szer. do 3,5 cm, eliptyczne do owalnego, nasada nieco sercowata, wierzchołek zaokrąglony, bez wyrostków; ostroga dł. do 9 mm, pojedyncza. Dzbanki górne dł. do 7,5 cm, szer. do 3 cm (zwykle mniejsze), w całości lejkowate, w górnej połowie w różnym stopniu wybrzuszone, zwężają się przy samej wardze, przód dzbanka nieco spłaszczony; skrzydełka szer. do 4 mm z włoskami dł. do 3 mm, mogą być częściowo lub całkowicie zredukowane do dwóch żyłek; warga szer. do 5 mm, pękata, walcowata, z tyłu rozszerzona, żeberka wys. do 0,5 mm, czasem ledwo zauważalne, zęby dł. do 1 mm; wieczko dł. do 3 cm, szer. do 2 cm, eliptyczne do owalnego, bez wyrostków; ostroga dł. do 7 mm, pojedyncza.
 • Ubarwienie: Dzbanki dolne żółte, zielone, pomarańczowe, sporadycznie czerwone, często w blade ciemnopomarańczowe lub czerwone cętki, wewnątrz żółtawo-zielone, czasem w blade, czerwone cętki; warga i wieczko żółte, zielone, pomarańczowe do czerwonych. Dzbanki górne jasnożółte, żółtawo-pomarańczowe lub zielone, czasem jasnoczerwone w blade, ciemnoczerwone cętki; warga żółta, zielona lub pomarańczowa, często z czerwonym odcieniem lub cała czerwona; wieczko zwykle ubarwione jak dzbanek. Liście zielone, młode często pomarańczowawe lub czerwonawe, z wiekiem zielenieją; łodyga i wąsy zielone lub żółte, mogą wybarwiać się na czerwono lub purpurowo, zwłaszcza w suchszych warunkach. Liście i łodyga zwykle gładkie, czasem pokryte drobnym, czerwonawym meszkiem.

Uprawa

 • Wilgotność powietrza: minimum 70%. Roślina jest wrażliwa na spadki wilgotności.
 • Światło: półcień lub mocno rozproszone słońce. Unikać bezpośredniego słońca i silnego oświetlenia.
 • Temperatura: dzień 26-29°C (max. 32°C), noc 20°C (min. 18°C). Roślina bardzo ciepłolubna.
 • Podłoże: mech torfowiec, czysty lub z dodatkiem perlitu (1:1), ewentualnie z niewielką domieszką torfu.
 • Podlewanie: podłoże stale wilgotne. Nie przesuszać i nie przelewać.
 • Uwagi: umiarkowanie łatwy w uprawie. Rośnie raczej wolno. Źle znosi przesadzanie i naruszanie korzeni. Może dość długo adaptować się do nowych warunków.

Inne


Nepenthes bellii
Nepenthes bellii

Źródła:
 • Źródła podstawowe: wykaz
 • K. Kondo - A new species of Nepenthes from the Philippines. Bulletin of the Torrey Botanical Club 96(6), str. 653-655, 1969.
 
     MAPA STRONY      PRAWA AUTORSKIE     

Copyright © Centrum Botaniki Alternatywnej (roslinyowadozerne.eu). Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Kopiowanie, publikacja lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. Copying, publishing or distributing without permission is prohibited.
Wordpress Theme Design by Patricia MullerTheme Ported to CPG by Billy G Bullock