Strona główna

Nepenthes truncata


Charakterystyka

 • Opisany: 1911 - John M. Macfarlane {Macf.}
 • Pochodzenie nazwy: z łaciny truncatus (ucięty), odniesienie do kształtu liści.
 • Typ: dzbanecznik nizinny lub wysokogórski
 • Występowanie: wyspy Diganat i Mindanao (Filipiny); 0-1500 m n.p.m. (LFR 104)
 • Środowisko: karłowate, nizinne wrzoścowe lasy i zarośla, korony wysokich drzew w lasach dipterokarpusowych, dolne i górne piętro górskich lasów mglistych na wilgotnych górskich grzbietach i szczytach; toleruje miejsca zacienione, ale najlepiej czuje się w pełnym słońcu; rośnie jako roślina naziemna i epifit.
 • Naturalne krzyżówki z: wkrótce.
 • Pokrój rośliny: pnący lub płożący. Roślina szybko przechodzi we wzroście z fazy rozety do fazy pnącza. Łodyga osiąga do 3 m długości. Blaszka liścia dł. do 35 cm, szer. do 25 cm, młode sercowato-trójkątne, starsze prostokątne, ogonkowe, krawędzie często pofalowane; wierzchołek szerszy niż nasada, nagle ucięty, czasem z kanciastymi narożnikami, zwykle mocno wycięty; nasada ucięta, tępa lub zaokrąglona, tworząca rynienkowaty ogonek dł. do 20 cm; wąsy dł. 15-30 cm.
 • Opis dzbanków: Dzbanki dolne dł. do 24 cm, szer. do 6 cm (zwykle mniejsze), całe cylindryczne lub w dolnej 1/3-1/2 części szeroko rozdęte, a w górnej cylindryczne; skrzydełka szer. do 2 cm z włoskami dł. do 1,5 cm, biegną przez górną część lub całą długość dzbanka, czasem mogą nie występować; warga szer. do 2,5 cm, na przodzie dzbanka wąska i często wzniesiona, tworząca wyraźny, trójkątny czubek, po bokach i z tyłu rozszerzona i karbowana; wieczko dł. do 6 cm, szer. do 5 cm, eliptyczna do owalnej, sercowata u podstawy, na spodniej stronie zwykle z wyraźną trójkątną wypustką dł. do 1,2 cm (u odmian nizinnych może być ona mniejsza lub nie występować); ostroga dł. do 11 mm, nierozgałęziona. Dzbanki górne zwykle dł. do 30 cm, szer. do 8 cm, całe cylindryczne lub w dolnej 1/3 części lekko rozdęte, a w górnej węższe, cylindryczne lub bardzo delikatnie lejkowate; skrzydełka zredukowane do dwóch żyłek; warga szer. do 3,5 cm; wieczko dł. do 8 cm, szer. do 6 cm; pozostałe elementy jak u dzbanków dolnych.
 • Ubarwienie: Dzbanki dolne zwykle żółtawo-zielone, czasem pomarańczowe lub w mocnym słońcu czerwonawe, wewnątrz jasne, żółtawo-zielone, zwykle w duże, ciemnoczerwone, purpurowe lub czarne plamki; warga zielona, żółta, pomarańczowa do purpurowej, brązowa, często w ciemne czerwono-purpurowe prążki (odmiany nizinne mają mniej prążkowane wargi); wieczko zwykle ubarwiona jak dzbanek, od spodu może być nakrapiana na ciemnoczerwono lub purpurowo. Dzbanki górne ubarwione podobnie do dolnych. Liście zielone; łodyga i wąsy zielone, żółte do pomarańczowych.

Uprawa

 • Wilgotność powietrza: 70-90%.
 • Światło: półcień do rozproszonego w dużej ilości.
 • Temperatura: dzień 25-28°C (max. 32-35°C), noc 20-21°C (min. 15°C). Forma wysokogórska wymaga do wytwarzania dzbanków nocnego spadku temperatury o min. 10°C i preferuje niższe temperatury - dzień ok. 25°C, noc ok. 12-15°C.
 • Podłoże: mech torfowiec lub dobrze przepuszczalna mieszanka z dużą ilością torfowca.
 • Podlewanie: podłoże stale wilgotne.
 • Uwagi: umiarkowanie łatwy w uprawie. Obie odmiany tolerują dość szerokie zakresy temperatur i dobrze znoszą niską wilgotność. Niektórzy hodowcy trzymają odmianę wysokogórską w warunkach dla dzbaneczników pośrednich.

Inne

N. truncata
N. trucata, odmiana nizinna
N. truncata
N. trucata, odmiana nizinna

 
     MAPA STRONY      PRAWA AUTORSKIE     

Copyright © Centrum Botaniki Alternatywnej (roslinyowadozerne.eu). Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Kopiowanie, publikacja lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. Copying, publishing or distributing without permission is prohibited.
Wordpress Theme Design by Patricia MullerTheme Ported to CPG by Billy G Bullock