Strona główna

Oświetlenie parapetu
Zima 2009/2010


OPRAWA OŚWIETLENIOWA
Do oświetlania roślin nad parapetem używam gotowej oprawy o symbolu PARI-236R, na dwie świetlówki T8 o mocy 36W. Jest to oprawa typu raster, tzn. bez klosza, jedynie z "kratką" osłaniającą lampy. Jest zasilana statecznikiem magnetycznym, a jej całkowita długość to 133,5 cm. Różne oprawy tego typu (także 2x18W) można znaleźć w sieci pod hasłem "oprawa Floryda". W gotowej oprawie brak jest kabla z włącznikiem - należy zaopatrzyć się w niego i podłączyć we własnym zakresie. Koszt oprawy 2x36W bez świetlówek to ok. 60 zł + wysyłka. Podobne oprawy można także znaleźć w sklepach typu OBI czy Castorama.
Oprawa nad parapetem
Mocowanie oprawy to łańcuch i dwa kołki (fi 8 mm) z hakami, wkręcone w boczną ściankę betonowej nadmurówki nad oknem. Bez problemów można je także wkręcić w sufit. Przy oprawie łańcuch przymocowany jest za pomocą zaciskowych opasek kablowych.
Mocowanie do ściany Mocowanie w oprawie
Świetlówki zamontowane w oprawie to: Philips Aquarelle 36W 10000K i Philips De Lux Pro 965 36W 6500K. Podobnie jak oświetlenie paludarium, włączane są latem w godzinach 20.00-24.00 i wraz ze skracaniem się dnia czas ten wydłuża się do godzin 13.00-24.00. Należy dodać, że zarówno paludarium, jak i parapet są przy południowych oknach.
Na ostatnim zdjęciu pokazany jest rozgałęźnik domowej roboty z obydwoma programatorami i ładowarką telefonu zasilającą wentylator w paludarium.
Oprawa nad parapetem Zasilanie
Oprawa wisi 10-20 cm nad szczytami roślin. Lampy doświetlają rosiczki tropikalne oraz tłustosze meksykańskie.
 
     MAPA STRONY      PRAWA AUTORSKIE     

Copyright © Centrum Botaniki Alternatywnej (roslinyowadozerne.eu). Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Kopiowanie, publikacja lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. Copying, publishing or distributing without permission is prohibited.
Wordpress Theme Design by Patricia MullerTheme Ported to CPG by Billy G Bullock