Strona główna

Paludarium I

zlikwidowane
POŁOŻENIE I WARUNKI
Paludarium znajduje się w pokoju, którego okna wychodzą na południe. Stoi na wysokości parapetu, na ścianie wschodniej, prostopadle w odległości 40 cm od okna, nie osłoniętego inną zabudową ani drzewami. Promienie słoneczne docierają do paludarium mniej więcej od południa do zachodu słońca. Światło jest rozpraszane przez żaluzje, w przeciwnym razie ugotowałoby rośliny.
Aktualne ustawienie paludarium Paludarium przy włączonym oświetleniu
Latem w ciągu dnia temperatura oscyluje w granicach 28°C (max. 30°C). Nocą spada do ok. 20°C, dzięki otwartym całą dobę drzwiom balkonowym. Zimą paludarium jest ogrzewane przez świetlówki do temperatury ok. 25°C. Nocą temperatura spada do ok. 18-19°C.

Wilgotność jest cały czas wysoka i w ciągu doby waha się w granicach 80-100%. Duży jest w tym udział zewnętrznego nawilżacza, który co 4 godziny przez 15 minut pompuje wodną mgiełkę do wnętrza paludarium.
KONSTRUKCJA
Najpierw w planach było samo akwarium. Udało mi się zdobyć za darmo używany zbiornik o wymiarach 120 x 43 x 40 cm (szer. x wys. x gł.) i grubości szkła 8 mm. W sam raz na start. Szyby były w stanie całkiem dobrym, jedynie jedna z wręg wzmacniających była ukruszona, więc obie zostały wyłamane do końca.

Akwarium szybko okazało się zbyt niskie i świetlówki zaczęły przypalać rośliny. Do szklanego zbiornika doszła nadstawka o wysokości 22 cm, wycięta ze starej płyty meblowej grubości 18 mm i od wewnątrz wyklejona lustrzaną taśmą. Całkowita wysokość zbiornika wynosi teraz 65 cm.

Pod akwarium położyłem płytę styropianową grubości 10 cm. Dzięki temu całość stoi wyżej i łapie ciut więcej światła. Styropian został pomalowany farbą Dekoral Akrylit W na gustowny kolorek o nazwie "soczysty melon".

Paludarium pierwotnie miało dwie pokrywy. Na stałe przykryte było szybą 100 x 40 cm, przez którą w ciągu dnia wpadało dodatkowe światło. Po włączeniu świetlówek nakładana była płyta styropianowa 100 x 40 x 2 cm, wyklejona od spodu zwykłą kuchenną folią aluminiową. Obecnie paludarium przykryte jest taflą lustra 100 x 40 cm.
Stare ustawienie Pokrywa Pokrywa
Na górze paludarium po bokach znajdują się kawałki tej samej płyty meblowej, z której zrobiona jest nadstawka. Oba mają szerokość po 10 cm. Od spodu przykręcone są do nich małe kątowniki, dzięki czemu płyty nie przesuwają się na boki. W obydwu wywiercone są po dwa otwory o średnicy 5 cm. W lewej części zamontowany jest wentylator, a w prawej wąż od nawilżacza. Pozostałe dwa otwory służą za wentylację.
Boki z płyty Boki z płyty
OŚWIETLENIE
Oświetlenie, czyli rzecz najważniejsza. W paludarium zamontowane są dwie świetlówki o mocy 38W każda. Są to: Narva Oceanic Nature (6000K, 2450 lm) oraz Narva Oceanic Colour (8000K, 1900 lm). Zamocowane są w standardowych oprawkach bryzgoszczelnych, a kable przeciągnięte są ciasno przez otwory w płytach. Dodatkowe mocowanie jest zbędne. Świetlówki zasila statecznik elektroniczny TCI BTL8 236.

Latem świetlówki są włączane około godziny 20.00 i świecą do 24.00. Jesienią czas oświetlania stopniowo się wydłuża i w listopadzie trwa od 12.00 do 24.00. Za sterowanie świetlówkami odpowiada prosty programator mechaniczny.
Świetlówki Świetlówki
WENTYLACJA I WILGOTNOŚĆ
W paludarium jest zainstalowany wentylator o średnicy 6 cm (0.17A). Podłączony jest do sieci 220V za pomocą ładowarki do telefonów komórkowych Nokia (model ACP-7E, 3.7V, 0.355A). Z tyłu na parapecie stoi nawilżacz Climatic 330B, podłączony zgrabnie za pomocą węża :) Oba urządzenia włączają się jednocześnie, pracują po 15 minut co 4 godziny. Za sterowanie nimi odpowiada drugi programator.

Gwoli wyjaśnienia, nawilżacz jest zasadniczo zbędny. W szczelnym paludarium wystarczy dno wyłożyć keramzytem lub mchem torfowcem (Sphagnum) i wilgotność powinna utrzymać się na poziomie powyżej 70%. Jednak widok roślin spowitych mgłą z nawilżacza jest bardzo fajny :)
Całości osprzętu dopełniają termometr, higrometr i wodospad Exo-Terra Small. Oba mierniki są częścią badziewnego zegara ściennego, kupionego za 15 zł w jednym z dyskontów. O dziwo sprawdzają się bardzo dobrze. Wodospad zaś to już całkowity bajer, przynajmniej coś się rusza w paludarium :)
Nawilżacz Nawilżacz Zegary
WYSTRÓJ I ROŚLINNOŚĆ
Poziom wody w paludarium wynosi ok. 0,5 cm. Na dnie wysypana jest warstwa grubego keramzytu, a na nim miejscami położona jest warstwa czerwonego mchu torfowca. Pod tylnią ścianą dno paludarium wyłożone jest zielonym torfowcem. Tam też posadzony jest pływacz Utricularia longifolia. W rogu znajdują się kępki zielistek (Chlorophytum sp.). W paludarium rosną:
  • dzbaneczniki nizinne: N. albomarginata "green", N. albomarginata "red", N. ampullaria ' Harlequin ', N. bellii, N. bicalcarata, N. eustachya, N. gracilis var. nigropurpurea, N. merrilliana, N. northiana, N. rafflesiana, N. reinwardtiana, N. tobaica, N. truncata, N. veitchii
  • mniej wymagające dzbaneczniki górskie: N. gymnamphora, N. maxima, N. sanguinea, N. ventricosa
  • hybrydy: N. × hookeriana, N. ' Miranda ', N. inermis × singalana, N. ventricosa × inermis, N. ventricosa × khasiana, N. ventricosa × ovata
  • rosiczka D. prolifera
  • pływacze U. alpina, U. calycifida, U. longifolia, U. nephrophylla
  • wspomniana zielistka (Chlorophytum sp.)
Flora w paludarium Flora w paludarium Tillandsie
Dzbaneczniki i stoją na odwróconych doniczkach 7x7x7 cm lub na wieczkach po słoikach z kawą popularnej marki. D. prolifera stoi na odwróconym wieczku. Pływacze stoją bezpośrednio w wodzie.
PODŁOŻA DLA ROŚLIN
  • dzbaneczniki: czysty żywy mech torfowiec lub mieszanka torfu ze styropianem, gąbką i keramzytem, przykryta z wierzchu żywym torfowcem; niektóre gatunki rosną w doniczkach-koszyczkach
  • rosiczka D. prolifera: torf
  • pływacze: U. longifolia i U. calycyfida - żywy torfowiec; U. alpina i U. nephrophylla - suszony torfowiec
 
     MAPA STRONY      PRAWA AUTORSKIE     

Copyright © Centrum Botaniki Alternatywnej (roslinyowadozerne.eu). Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Kopiowanie, publikacja lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. Copying, publishing or distributing without permission is prohibited.
Wordpress Theme Design by Patricia MullerTheme Ported to CPG by Billy G Bullock