Strona główna

Paludarium II

zlikwidowane
POŁOŻENIE I WARUNKI
Paludarium II znajduje się w pokoju w tym samym pokoju, co Paludarium I. Stoi równolegle do południowych okien, w odległości ok. 40 cm. Promienie słoneczne docierają do paludarium od wschodu do zachodu słońca.
Paludarium II Paludarium II Paludarium II Paludarium II
W zimie w ciągu dnia temperatura w paludarium wynosi 21-22°C. Ponieważ świetlówki są nad górną szybą i nie nagrzewają zbiornika, w ciągu dnia jest odkręcony kaloryfer, dzięki czemu temperatura rośnie do 25-26°C. Na noc kaloryfer jest zamykany, pokój wietrzony, a temperatura spada do 17-18°C. Wiosną i latem temperaturę podnosi słońce, a nocą balkon jest uchylony lub całkowicie otwarty. Dzięki temu cały rok utrzymane są w miarę podobne temperatury i nocne spadki rzędu 8-9°C.

Wilgotność jest cały czas wysoka i w ciągu doby waha się w granicach 80-90%.
KONSTRUKCJA
Zbiornik to terrarium o wymiarach 60 x 40 x 80 cm (szer. x dł. x wys.), ze szkła grubości 4 mm. Jest to typowa konstrukcja, z przesuwnymi drzwiczkami i dwiema siatkami wentylacyjnymi, u dołu i u góry. Jedyną modyfikacją było odsunięcie górnej siatki od tylniej krawędzi terrarium, żeby równo rozłożyć świetlówki.
Paludarium II Paludarium II
OŚWIETLENIE
W paludarium zamontowane są trzy świetlówki o mocy 24W każda. Są to: Sylvania Aquastar (10000K, 1120 lm), Sylvania Luxline Plus (6500K, 1850 lm) oraz Narva Bio-Vital (5800K, 1350 lm). Zestaw uzupełnia elektroniczny statecznik Vossloh Schwabe ELXc 424.379.

Całe oświetlenie jest umieszczone w pokrywie wys. 4 cm, zrobionej z laminowanej płyty MDF grubości 7 mm i lustra. Od wewnątrz jest dodatkowo wyklejona lustrzną taśmą. Płyty są sklejone Wikolem, a lustro i uchwyty silikonem.

Czas doświetlania roślin jest identyczny jak w Paludarium I. W okresie letnim będą to godziny 20.00-24.00 i okres ten stopniowo będzie się wydłużał, aż do godzin 12.00-24.00 w okresie zimowym. Za sterowanie świetlówkami w obu paludariach odpowiada ten sam programator mechaniczny.
Świetlówki Świetlówki Świetlówki Paludarium II Paludarium II Statecznik
WENTYLACJA I WILGOTNOŚĆ
Dzięki wbudowanym siatkom w paludarium zachodzi samoistna cyrkulacja powietrza. Okazało się, że jest aż za dobra i górną siatkę trzeba było zakleić taśmą. Dodatkowo wzdłuż krawędzi drzwiczek została wklejona uszczelka.

Jednak by minimalny ruch powietrza był, na górnej siatce zamontowany jest wentylator o średnicy 5 cm (Titan, 12V, 0.08A), zasilany ładowarką do telefonów komórkowych Nokia (model ACP-7E, 3.7V, 0.355A). Wentylator od góry wdmuchuje ciepłe powietrze spod świetlówek. Nie podnosi to jednak znacząco temperatury wewnątrz i nie obniża wilgotności.

Od czasu do czasu paludarium jest w środku ręcznie zraszane wodą.
WYSTRÓJ I ROŚLINNOŚĆ
Dno paludarium wyłożone jest zielonym torfowcem zalanym ok. 0,5 cm warstwą wody. Torfowiec chłonie duże ilości wody i ułatwia utrzymanie podwyższonej wilgotności. Paludarium zostało urządzone dla najwyższych dzbaneczników, które zajmowały za dużo miejsca w Paludarium I, więc z założenia jest tam niewiele roślin. Obecnie w Paludarium II rosną:
 • Brocchinia reducta
 • Drosera schizandra
 • Heliamphora heterodoxa × minor
 • Nepenthes alata
 • Nepenthes alba
 • Nepenthes hirsuta
 • Nepenthes vogelii
 • Nepenthes spathulata × mira (sadzonka)
 • Nepenthes spectabilis × talangensis (sadzonka)
 • Nepenthes 'Rebecca Soper'
 • tillandsie (Tillandsia sp.)
PODŁOŻA DLA ROŚLIN
 • brokinia: torf + gruboziarnisty piasek + perlit, przykryty z wierzchu torfowcem
 • dzbaneczniki: czysty żywy mech torfowiec lub mieszanka torfu ze styropianem, gąbką i keramzytem, przykryta z wierzchu żywym torfowcem
 • rosiczka D. schizandra: torf ze żwirkiem 1-2 mm
 • heliamfora: torf przykryty z wierzchu żywym torfowcem
 • tillandsie: plastikowa drabinka :)
 
     MAPA STRONY      PRAWA AUTORSKIE     

Copyright © Centrum Botaniki Alternatywnej (roslinyowadozerne.eu). Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Kopiowanie, publikacja lub rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione. Copying, publishing or distributing without permission is prohibited.
Wordpress Theme Design by Patricia MullerTheme Ported to CPG by Billy G Bullock